The importance of agribusiness in ensuring food security in the republic
• Ayzada Seyfullaeva Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies
• Mukhammed Abishov Karakalpak State University
Keywords: Ensuring food security, agribusiness activities, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the World Health Organization, the agro-industrial complex and its locomotive
Abstract
The article describes in detail that the government of our Republic plays an important role in agribusiness, organizing the further expansion of the production of entities contributing to the country's food shortage, and ensuring its economic and social development.
References
[1] O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 26 apreldagi “Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3680-son qarori. https://lex.uz/ru/docs/-3698698?ONDATE=13.12.2018
[2] O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 – yillarga mo‘ljallangan strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” Farmoni 23.10.2019 yildagi PF-5853-son.
[3] O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5-maydagi “Faol tadbirkorlik va innovatsion faoliyatni rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3697-son qarori. https://lex.uz/ru/docs/-3723272
[4] Qoraqalpog‘iston Respublikası Statistika Boshqarmasi ma’lumotlari.
[5] Mapкapьян C.Б. Пpoблeмы aгpoпpoмышлeннoй интeгpaции в Япoнии.– M.: Нayкa, 1982. - C. 70-74
[6] Fostolovich V.A. Integration of the ecologicaleconomic approach of development strategy into the practice of agricultural enterprises management // Economy. Finances. Management: Topical Issues of Science and Practice, 2017, № 6. – 2017. p. 250-261
[7] Seyfullaeva A.T., Abishov M.S. Fermer xojalıqları agrobiznes iskerliginiń agrar tarawda tutqan ornı hám huqıqıiy tiykarları // 2024-jıl 15-oktyabr kúni Qaraqalpaq mámleketlik universiteti, “Ekonomika” fakulteti «Ilim hám ekonomikaniń óz-ara baylanisi – modernizatsiyaliq hám innovaciyaliq rawajlaniw tiykari» atamasında xaliqaraliq ilimiy-ámeliy anjumani MATERIALLAR TOPLAMÍ. [Tekst]: «Ekonomika» fakulteti. - Nókis, «BOOK PRINTS» baspası, 2024., 302-304 betler.
[8] Abishov M., Nuranov I. Agrobiznes subyektleri iskerliginiń swot-analizi. // Berdaq atındaǵı Qaraqalpaq mámleketlik universitetiniń xabarshısı, № 1(64) 2024, 79-81 betler.